Veetoru küttekaablid ja külmumise vältimine
Korrektselt paigaldatud soojenduskaabel nii veetoru sisse, kui peale paigaldatuna aitab vältida nende külmumist või aitavad hoida kõrgemaid temperatuure tööstuslikes lahendustes.
Veetoru soojenduskaabel tagab meile külmakindla veetoru, kuid selleks peame kõigepealt arvestama mitmete teguritega nagu: mis on toru läbimõõt; kus toru asub ehk mis on madalaim võimalik ümbritsev temperatuur kohas, kus toru asub, kui palju soojustust on torul või on tulemas, millist temperatuuri torus soovitakse hoida ja kas tegemist on plastik või metalltoruga. Vajamineva info leiab kergelt soojuskadude arvestamise tabelist toodete juures või helistades meile. Plastiktorude soojendamise puhul ei tohiks paigaldatav küttekaabli võimsus ületada 10W/m.
– Isereguleeruvat küttekaablit kasutatakse reeglina siis, kui me soovime täpse pikkusega küttekaablit, sest seda kaablit on võib lõigata ja pikkusi muuta. Lisaks ei karda see kaabel teatud spetsiifilistel juhtudel ka ülekuumenemist. Näiteks kanalisatsioontoru sees on isereguleeruv küttekaabel ainuvõimalik soojendus lahendus.
– Püsitakistuskaablid on hinnalt soodsamad, aga neid saab valida vaid tehase poolt valmistatud pikkuste vahel ja peavad olema komplektis sobiva termostaadiga.
– Kõrge temperatuuritaluvusega soojenduskaablid on kasutusel, kui torus on vaja hoida kõrgemat temperatuuri kui +40 kraadi.
Näidislahendus: Veetoru läbimõõduga 1″. Asukohaga õues ehk ümbritseva keskkonna temperatuur kuni -30 kraadi. Küttekaabel võimsusega 10W/m. Veetoru sulatamine või külmumise vältimiseks on sellisele veetorule lisaks vaja isolatsioonikihti ümber toru 2cm, aga mida paksem on isolatsioonikuht seda väiksem on energiatarve külmumise vältimiseks.
Küttekaabli paigaldus veetoru peale:
Kui küttekaabel paigaldatakse plastikust veetorule, siis kleebitakse küttekaabli alla kogu paigalduspikkuses ka alumiiniumteip, siis paigaldatakse küttekaabel ja seejärel kinnitatakse küttekaabel torule kogu pikkuses alumiiniumteibiga, Selline paigaldusviis annab väga hea soojusjaotuse ja soojuse kiire ülekande veetoturule. Paigaldusel metalltorule piisab, kui soojendiuskaabel on kaetud ja kleebitud sirgelt kogu pikkuses fooliumteibiga. Selline paigaldusviis garanteerib hea soojuse ülekande torule ja ja väldib küttekaabli vajumise soojustuse sisse. Valides veetorule soojustust tuleks see osta aste suuremale torule, et lisaks veetorule jääks ka vaba ruumi küttekaablile.
Küttekaabli paigaldus veetoru sisse:
Küttekaabel lükatakse toru sisse läbi surveläbiviigu, mis paigaldatakse läbi hargnemiskolmiku.
Soojenduskaabel peab sisenema kolmikusse / torusse otse või minimaalse nurga all. Küttekaablit ei saa lükata torudesse, kus on vahel kraanid ja täisnurga all põlved. Praktiline kogemus näitab, et 1 toll läbimõõdus toru puhul saab kaablit toru otsast sisse lükata kuni ca 20 meetrit. Pikemate torude korral oleks vaja kasutada abiahendeid.
NB! Ka plastikust veetoru puhul ei tohiks seda kunagi lasta ära külmuda isegi kui seal on n.ö. igaks juhuks soojenduskaabel torus sees, sest vesi jäätudes paisub kuni ca 9%, mis tähendab, et kui plastiktoru ise ei lähe lõhki, siis suure tõenäosusega võib jää toru ühenduskohad, hargnemised lahti lükata, mis põhjustab hiljem lekkeid!